TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

TFA Metylovice 2016 zná vítěze

vytvořeno: 17.4.2016, před 8 roky

V sobotu 9. dubna 2016 se v Metylovicích (FM) uskutečnil druhý ročník závodu železných hasičů a hasiček TFA Metylovice 2016. Vloni při naší TFA premiéře panovalo krásné jarní počasí, letos jako bychom se posunuli do pozdního podzimu. Venkovní teplota se pohybovala okolo 6–7 stupňů a vytrvale mrholilo. Ale není špatné počasí, jen nepřipravení pořadatelé a závodníci.

Takže se jen zvýšil počet stanů pro účastníky a diváky a portfolio v prodejních stáncích jsme rozšířili o svařák. Závodníků se na start postavilo 98 (o čtyři víc než vloni) a ti nejlepší předváděli také lepší výkony než v roce 2015.

Trať se nijak nezměnila – na úvod závodníci tahali pneumatiku (muži větší, ženy menší), čtyřikrát podlézali zábradlí, motali hadici B, muži překonávali dvoumetrovou bariéru, bouchali kladivem v hammerboxu (muži 30×2 úderů, ženy 15×2 úderů), přeskakovali 10 pneumatik, překlápěli pneumatiku (muži 8×, ženy 4×), zapojovali dvě C koncovky na rozdělovač a po zhruba stometrovém běhu a čekalo dotažení úvodní pneumatiky do cíle.

Novou kategorii jsme otevřeli pro ženy nad 35 let, do které se zapojily tři závodnice. Na třetím a druhém místě skončily domácí Renata Matulová a Radka Hazuchová, z vítězství se o 86 setin radovala Pavla Pospíšilová z Bystrého.

V ženské kategorii loňské první místo obhajovala domácí Adéla Štandlová, která letos přesně o vteřinu vylepšila svůj traťový rekord a o 2,5 vteřiny porazila prchalovskou Pavlu Monsportovou. V závěru soutěže se na první místo o 21 setin dostala Barbora Mikušová z Lubna.

V mužské kategorii nad 35 let pro nemoc chyběl obhájce Josef Palát, přesto nám tato veteránská kategorie narostla na 20 účastníků. Docela vyrovnaný byl závod mezi třetím Jiřím Foldynou z Bystrého (slavil své veteránské narozeniny právě v den našeho závodu) a druhým Stanislavem Kalvodou z Brna (rozdíl 1,21 s). Podle všech předpokladů vyhrál s převahou téměř 20 vteřin hlavní favorit Roman Viej, reprezentující HZS Ostrava-Zábřeh.

V nejpočetnější mužské kategorii nechyběl loňský vítěz Jan Haderka z Hulína a spolu s ním se na start postavilo dalších 52 závodníků. Domácí Rudolf Mališ za svým výkonem z roku 2015, kterým skončil druhý, zaostal o 2,2 vteřiny a letos byl třetí. O šest vteřin rychlejší byl na druhém místě Petr Moleš ze Žarošic a vítězství obhájil Jan Haderka, který zároveň o 6,3 vteřiny vylepšil vlastní traťový rekord.

Letošní novinkou také bylo hodnocení družstev, u kterých se sčítaly časy nahlášeného muže, ženy a muže nad 35 let. Přihlášených trojic bylo 10 a roli favoritů i přes jedno zaváhání na bariéře potvrdilo Lubno. O 11 vteřin horší součet mělo Metylovice B a o dalších 17 vteřin za ním bylo metylovské áčko, které svou třetí příčku uhájilo před Bystrým jen o 1,67 s.

Navzdory počasí došlo ve všech kategoriích ke zlepšení traťových rekordů. Četnější bylo nepřekonání bariéry (27 ze 73 mužů a veteránů), ale projevilo se, kdo má tuhle překážku jak natrénovanou.

Text: Michal Bílek
Video: Jiří Židek
Foto: Kristýna Ryšková

Výsledky a reportáž najdete ZDE.
Fotky si můžete prohlédnout ZDE a ZDE.
Video KAŽDÉHO závodníka najdete ZDE.
Klip z TFA METYLOVICE 2016 najdete ZDE.