TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

Rozhledna Bohdanka důkladně prověřila fyzickou zdatnost hasičů

vytvořeno: 29.5.2016, před 8 roky

Vyhlídková rozhledna Bohdanka, která se tyčí nad obcí Bohdaneč na Kutnohorsku, byla ve čtvrtek 26. května 2016 němým svědkem pátého ročníku soutěže v disciplínách TFA „O pohár ředitele HZS Středočeského kraje“. 

Soutěž zahájil ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje plk. Ing. Miloslav Svatoš spolu se starostou Bohdanče Ing. Jaromírem Junou. Slavnostního nástupu se kromě závodníků a sboru rozhodčích zúčastnilo prakticky celé vedení HZS kraje včetně ředitelů všech devíti územních odborů.

Ve startovní listině pátého ročníku „Bohdanky“ se objevilo přes šedesát borců, mezi kterými byli i reprezentanti profesionálních sborů Pardubického a Královéhradeckého kraje a Kraje Vysočina spolu s hasiči kolínského podniku Lučební závody Draslovka, a.s. Závodníci byli tradičně rozděleni na věkové kategorie do 40 a nad 40 let. Výsledky tří nejlepších závodníků z každého středočeského územního odboru se zároveň počítaly do soutěže družstev.

Na účastníky nejdříve čekalo sedm disciplín – roztahování a balení hadic, překonávání dvoumetrové bariéry, šedesát střídavých úderů pětikilogramovým kladivem do hammer boxu, transport figuríny vážící 80 kilogramů, přenášení dvou kanystrů naplněných vodou a vytahování břemene lanem do prvního patra rozhledny. Na závěr museli zdolat schody do nejvyšší výhledové části rozhledny, kde byla pro jistotu připravena dvojice zdravotnických záchranářů ze středočeské záchranky.

Rozhledna Bohdanka patří mezi nejmladší u nás, neboť byla dokončena a slavnostně otevřena na jaře roku 2011. Netradiční dílo je postaveno z dřevěné kulatiny s kovovými spoji. Věž se základnou 8 metrů a výškou 52,2 metru je nejvyšší svého druhu v České republice i v Evropě. Na vyhlídku ve výšce 42 metrů vede celkem 216 schodů.

Prvenství obhájil několikanásobný vítěz soutěže Radek Kladiva z územního odboru Benešov, který dosáhl času 4:15,72 minuty, v kategorii nad 40 let zvítězil jeho kolega Kamil Němec (4:30,67). Absolutně nejrychlejší byl vítěz kategorie hostů Ondřej Rosenkranz z HZS Královéhradeckého kraje časem 4:13,38. V družstvech se na první příčku vyhoupl tým z Berouna, který převzal velký putovní pohár. Za zmínku stojí výkon ředitele územního odboru Příbram plk. Ing. Tomáše Horváta, který v nejvíce obsazené kategorii skončil časem 5:41,46 na 17. místě.

Ceny, poháry, medaile a diplomy předali nejlepším jednotlivcům i týmům krajský ředitel Miloslav Svatoš, starosta Bohdanče Jaromír Juna a velitel soutěže mjr. Ing. Lukáš Fousek z pořádajícího územního odboru Benešov.

„Blahopřeji všem, kteří dnešní závod absolvovali,“ uvedl závěrem ředitel Svatoš. „Pro mě je vítězem každý, kdo takovouto sérii fyzicky náročných a vyčerpávajících disciplín zvládne. Obdivuji tyto výkony a jsem rád, že celá soutěž proběhla bez zranění. Zároveň děkuji organizátorům z benešovského územního odboru, Sportovnímu klubu HZS Středočeského kraje, České hasičské sportovní federaci i obci Bohdaneč za perfektní přípravu i průběh letošního závodu. Poděkování za skvělou práci patří také sboru rozhodčích pod vedením Lukáše Drozdíka z HZS Královéhradeckého kraje, stejně jako posádce záchranné služby, která vytrvale až do odpoledne vše jistila na vrcholu Bohdanky.“por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje