TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

Mistrem Evropy v TFA se stal Petr Moleš

vytvořeno: 19.6.2017, před 7 roky

Reprezentace HZS ČR znovu na stupních vítězů, a to už po deváté v řadě. Letos přece jen v jiném. Od roku 2008 až do loňska si Evropu v TFA podmanil Lukáš Novák. Pro letošní rok se ale majitelem zlaté medaile a putovního poháru stal Petr Moleš. Na šampionátu v německém Mönchengladbachu si zajistil vítězství s časem 5 min 54 sec a nechal tak za sebou dalších asi 150 závodníků.

Závod byl rozdělen do čtyř úseků tak, jak ho známe z Českého poháru v TFA:

  1. hadice – roztažení 8B gumových hadic a 2B smotat – na 1. úseku navíc závodníci museli mít masku s aktivním dýchacím přístrojem;
  2. figurína – přebouchání závaží palicí, odtažení 80 kg figuríny na vzdálenost 80 m, protažení 15 kg závaží betonovou trubkou a překonání 3m bariéry;
  3. žebříky – postavení žebříku, vynesení 2x15 kg barelů do 3. patra, vytažení 2B hadic, snesení barelů a zašroubování hubice na proudnici;
  4. schody – výběh 15 pater evakuačního schodiště nemocnice.

V sobotu 10. června  v Mönchengladbachu byly ideální podmínky pro závodění - 23 stupňů a polojasno. Každý závodník měl stejné podmínky. Zaleželo jen na tom, jak byl kdo připraven fyzicky a mentálně prodat hodiny a hodiny tréninku v několika minutách závodu.

Nejlépe se s nástrahami vypořádal Petr Moleš (HZS JMK – PS Vyškov), který před poslední disciplínou zvedl hozenou rukavici od Marcina Zdiebla z Polska. Na schodech ukázal bojovného ducha a nechal tam opravdu všechno. Druhé místo v absolutním pořadí získal Zdieblo z Polska s 13 sekundovým odstupem a 3. místo pak obsadil Kasepold z Estonska. Jen o jedinou sekundu utekla medaile Vítovi Malenovskému. Na prvních dvaceti příčkách se umístilo rovnou 9 českých závodníků bez rozdílu věkových kategorií.

Věková kategorie do 29 let: 1. místo Vít Malenovský, 2. místo Pavel Kouřík, 4. místo Jan Haderka.

Věková kategorie 30 - 34 let: 1. místo Petr Moleš

Věková ketegorie 35 - 39 let: 3. místo Petr Vyhnálek, 4. místo Roman Viej

Věková kategorie 40 - 44 let: 2. místo Michal Přecechtěl, 3. místo Stanislav Kalvoda. Velká škoda pro Michala Přecechtěla. Na vítězného Alexe Meyera mu chyběla jediná vteřina.

Věková kategorie 45 - 49 let: 3. místo Daniel Kouřil, 4. místo Petr Pecka.

Česko bodovalo nejen v individuálních závodech, ale taky ve štafetách. První příčku si držíme už od roku 2008. Druhé místo získalo Polsko následované Německem.

Reprezentanti potvrdili svoje ambice před šampionátem a v každé věkové kategorie atakovali nejvyšší příčky. Vyrovnanost startovního pole je veliká a rozdíly vteřin jsou toho důkazem. Ale důkazem, že Češi hrajou fair play, je Roman Viej z HZS MSK. Při kontrole výsledků zjistil, že mu rozhodčí zapomněli připočítat 6 sec. penalizace. Na chybu proto upozornil. Bez trestu by jinak získal 3. místo ve svojí věkové kategorii. Po připočítání penalizace, ale obsadil nepopulární bramborovou pozici. Roman sice nezískal aplaus na stupních vítězů, ale získal uznání všech přítomných diváků i závodníků při přebíraní pomyslné ceny Fair play a zejména od ředitelky závodu paní Claudie Taube.