TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

První kolo kvalifikace na MČR v disciplínách TFA Stř. kraje- Běh na rozhlednu Vysoká

vytvořeno: 26.4.2016, před 8 roky

Jarní kolo tradiční akce Běh na rozhlednu Vysoká bylo letos zpestřeno prvním kolem kvalifikace na MČR v disciplínách TFA pro Středočeský kraj, které pořádalo KSH Stř. kraje ve spolupráci s OSH KH. Vzhledem k tomu, že se ve Středočeském kraji jedná o nový formát průběhu kvalifikace, druhé kolo se bude konat 10.9.2016 v Kně­ževsi (okr. Rakovník), byla soutěž tak trochu velkou neznámou, ale vše snad nakonec dopadlo na jedničku a především závodníkům a divákům se soutěž líbila.

Přípravy na akci, které nejsou moc vidět, začaly už několik měsíců před 16.4.2016, ale to hlavní nastalo v pátek odpoledne, kdy se začala stavět trať a připravovat zázemí pro závodníky, rozhodčí i organizátory. Vše klapalo a tak se trať, včetně „na míru“ a na místě vyrobeného tunelu, podařilo během pár hodin postavit doslova na zelené louce.

V sobotu ráno, tentokrát už od sedmi hodin, se k rozhledně začali sjíždět první závodníci běhu na rozhlednu Vysoká. 144 schodů absolvovalo celkem 24 mužů bez DT, 4 muži s DT a 7 žen. Bonusovou disciplínu a dětskou kategorii jsme z časových důvodů byli nuceni vynechat, ale na podzim se určitě do programu vrátí.

V ženské kategorii vyhrála naše stálice Míša Štolbová (35,42 s) z SDH Červeného Hrádku, která ve své kategorii v současné době nemá konkurenci a vítězí téměř o deset sekund, což může být motivace pro ostatní děvčata. A jak kdosi poznamenal, je to takový Karel Gott rozhledny Vysoká.

Muži bez DT byli mnohem vyrovnanější a prvních deset závodníků dělilo čtyři vteřiny a první tři dokonce jen půl vteřiny. Pohár za první místo si odvezl David Mrázek (32,48 s) z SDH Církvice, obhájce dvou posledních vítězství Jan Hoskovec z SDH Zruč nad Sázavou skončil třetí.

Královskou disciplínu s DT běželi jen čtyři závodníci, nejrychleji to zvládl Matěj Zrucký (42,22 s) z SDH Dolní Břežany.

Postupová soutěž v disciplínách TFA byla určena pro členy jednotek PO a SDH, kteří nesmějí být příslušníky HZS a HZS podniků. V kategorii A (muži do 35 let) závodilo 17 hasičů (14 do kvalifikace) a v kategorii B (muži nad 35 let) čtyři. Na MČR pak ze dvou kol postoupí tři v kategorii A dva v kategorii B plus náhradníci.

První závodník odstartoval na trať v 11:15 a poslední přesně o tři hodiny později. Po celou dobu závodu bylo na co koukat, mnozí borci si sáhli skutečně na samotné dno svých fyzických a psychických sil a ne všichni byli schopni závod dokončit. Každý závodník musel do deseti minut roztáhnout hadicové vedení v délce 60 metrů, smotat dvě hadice B, 80 x udeřit palicí do konstrukce hammer boxu, pronést 20 kg závaží tunelem, koridorem přemístit 80 kg figurínu, překonat 2 m bariéru a určeným úsekem pronést dva 20 kg barely. A jako třešnička na závěr: 144 schodů rozhledny, na jejímž vrcholu čekal časový spínač k ukončení pokusu.

Prubířským kamenem závodu byla figurína a následné překonání bariéry, v této části trati ukončilo svůj pokus šest mužů. Vítězem kategorie A se s časem 6:10:93 stal Jaroslav Říha (*1995) z Kostomlátek (okr. Nymburk) a kategorie B s časem 6:29:47 Josef Brabec (*1974) z SDH Turkovice
(okr. Praha – Východ). Na kutnohorském okrese se jednalo o první podobnou soutěž pro dobrovolné hasiče, disciplíny TFA mají mnohem blíže k tzv. mokré hasičině, pokud někdo neholduje tretrám a elasťákům, je TFA přesně pro něj.

Závodníkům gratulujeme k jejich výkonům a všem, kteří se na úspěšném zvládnutí celé akce podíleli, děkujeme!