TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

Bojiště na Chlumu zažilo další bitvu, utkali se zde nejtvrdší hasiči v soutěži TFA

vytvořeno: 23.5.2017, před 7 roky

Absolutním vítězem se stal jičínský Tomáš Višňar.

V pondělí 22. 5. 2017 se do Areálu Památníku bitvy 1866 na Chlumu sjela téměř padesátka hasičů, aby poměřila své síly v regionální soutěži v disciplínách TFA – Toughest Firefighter Alive (nejtvrdší hasič přežívá) HZS Královéhradeckého kraje a HZS Pardubického kraje.

Slunečné ne příliš horké počasí hasičům přálo, a ti tak mohli předvést ty nejlepší výkony. Kategorii A (do 40 let) s časem 5:21 vyhrál těsně Tomáš Višňar, který se stal taktéž absolutním vítězem celé soutěže. Druhé místo vybojoval královéhradecký Ondřej Rosenkranz v čase 5:30. Třetí místo obsadil Pavel Pfeifer z územního odboru Náchod.

Kategorii nad 40 let vyhrál Štěpán Karban z územního odboru Jičín, druhé místo získal trutnovský Robert Gottwald. Hodnotila se také družstva složená ze závodníků jednotlivých územních odborů.

Družstva byla maximálně šestičlenná a započítávaly se vždy čtyři nejlepší časy. S převahou zvítězili královéhradečtí hasiči ve složení Ondřej Rosenkranz, Jan Raich, Jan Hrubý a Lukáš Krejcar. Druhé místo obsadilo jičínské družstvo, třetí připadlo ÚO Náchod.

A co museli tito borci vše překonat. Závod byl rozdělen do čtyř úseků. Na první tři disciplíny měl každý závodník časový limit 4 minut, na poslední úsek pak minut 9. Disciplíny se plní v kompletním zásahovém oděvu, přilbě, a kromě druhého úseku také se zátěží, kterou představuje dýchací přístroj.
První úsek
Soutěžící musel rozvinout dvě hadicová vedení s proudnicemi na délku 35 metrů. Poté závodník sbalil dvě hadice B a vložil je do boxu.
Druhý úsek
Hasič provedl 80 úderů palicí v hammer boxu. Poté musel pronést dvacetikilový kanystr tunelem oběma směry. Následovalo přemístění osmdesátikilové figuríny na vzdálenost 60 metrů. Poslední a pravděpodobně nejnáročnější částí tohoto úseku bylo překonání 3 metry vysoké bariéry pomocí lana.
Třetí úsek
Soutěžící nejprve postupně přenesl dva nastavovací žebříky k podestě, vyběhl se dvěma patnáctikilovými barely několik pater rozhledny. Na určeném místě závodník pomocí lana vytáhl břemeno, kterým byly dvě smotané hadice B, na plošinu. Poté s kanystry sestoupil z věže zpět. Nakonec musel spojit proudnici s monitorem.
Čtvrtý úsek
Závodník vystoupal po schodech na podestu rozhledny (cca 12 nadzemních podlaží).

Text: Alena Kuthanová, DiS., HZS Královéhradeckého kraje