TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

Železný hasič-ka Hnojník 2016 byl prvním závodem Beskydského železného hasiče

vytvořeno: 22.4.2016, před 8 roky

V sobotu dne 16. dubna 2016 proběhl 8. ročník soutěže Železný hasič-ka Hnojník 2016. Hasiči a hasičky z řad dobrovolných i profesionálních hasičů nejen z Moravskoslezského kraje, ale také z krajů Olomouckého či Zlínského se utkali v silovém a vytrvalostním závodě.

Závodníky čekalo na trati několik překážek, např. bariera 2×2 m, vytažení závaží do 1. nadzemního podlaží, 50 úderů v Hammerboxu (ženy 20), zapojení hadic do rozdělovače, přesunutí 80kg figuríny, běh s hadicovými koši, výběh schodiště do 3. podlaží a specialita místního závodu – tunel.

Celou trať museli závodníci absolvovat v zásahové obuvi, v zásahovém obleku s vložkou, zásahovou přílbou, rukavicemi a s dýchacím přístrojem Dráger na zádech – bez masky.

Železný hasič-ka Hnojník 2016 byl jak už je zvykem také prvním kolem závodu Beskydský železný hasič. Tato soutěž startuje letos pátým rokem a má celkově 5 kol: Hnojník, Písečná, Bukovec, Mosty u Jablunkova a Jablunkov kde bude letos zároveň finále.

Na trať letos vyrazilo 101 závodníku ve čtyřech kategoriích.

Jak už je zvykem na této soutěži, jako první se na start postavily ženy a zdolávaly trať s lehkými úpravami a to bez překonání bariéry, bez vytažení závaží a s úlevou na hammerboxu jen 20 úderů a poté měly zbytek tratě stejnou jako muži. Žen nakonec odstartovalo 14 a nejlépe si vedla loňská vítězka Silvie Sobková z Pražma a obhájila tak prvenství v čase 3:29, druhé a třetí místo pak obsadily holky z Metylovic Jana Kolibová a Denisa Izvorská

Po doběhnutí poslední ženy se na start vydali muži, ti letos po novému byli rozděleni do třech kategorií. Muži do 30 let, muži 30–40 let a muži 40+.

V kategorii do 30 let exceloval loňský vítěz Martin Januš z Halenkova s časem 3:27 a zároveň překonal traťový rekord o 2 vteřiny a odvezl si tak putovní pohár za absolutního vítěze ročníku 2016. Druhé místo obsadil Lukáš Nenička z HZSP Třinecké Železárny s časem 3:52 a třetí byl Jakub Kamenár z Bobrovníku s časem 3:52.

V kategorii 30–40 let se pro letošní rok stal vítězem Roman Viej z HZS Ostrava Zábřeh s časem 3:32, druhý se umístil Jaroslav Hanzel z Písečné s časem 3:36 a třetí místo obsadil Lubomír Jedlička z Uničova s časem 3:49.

V poslední kategorii mužů 40+ se stal vítězem Václav Fisher z Řeky s časem 4:15 a ačkoli je mu 46 let tak z celkového počtu 87 mužů skončil na 17 místě. Druhé místo v této kategorii obsadil Miroslav Balada z Bobrovníku s časem 4:20 a třetí skončil Zdeněk Hubáček z Uničova s časem 4:22