TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

Absolutním vítězem TFA Ostravská věž se stal Lukáš Novák, náročnou trať v unikátním prostředí zdolal za 6 minut a 16 vteřin

vytvořeno: 11.6.2016, před 8 roky

V sobotu 11. června se v areálu Dolní oblasti Vítkovice konal další ročník soutěže TFA Ostravská věž. Akce, kterou pořádal sportovní klub HZS Moravskoslezského kraje spolu s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, Českou asociací hasičských důstojníků a Dolní oblastí Vítkovice byla součástí Českého poháru v TFA.

Závodu se zúčastnilo 76 soutěžících z řad profesionálních, podnikových i dobrovolných hasičů a to včetně žen. Doprovázen byl výbornými moderátory - jedinečnou Pavlu Jakoubkovou z Plzně doplňoval Radek Jakeš z Prahy, který se také postavil na start závodu.

Soutěž v disciplínách TFA simuluje zásahovou činnost v zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje jako zátěže. Trať byla postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. a byla rozdělena na čtyři úseky:

Úsek číslo 1

a) Disciplína „Běh s požárními hadicemi“ spočívá v rozvinutí dvou hadicových vedení s proudnicemi na určenou vzdálenost. Hadice jsou předem připraveny, složeny do harmonik ve vymezeném prostoru, každé vedení je tvořeno čtyřmi spojenými hadicemi B 75 mm a proudnicí B,
b) Disciplína „Sbalení dvou hadic B“ spočívá ve smotání dvou hadic B 75 a jejich vložení do boxu.

Úsek číslo 2

a) Disciplína „Hammer box“ spočívá v provedení 100 úderů palicí v hammer boxu (50 nahoru, 50 dolů),
b) Disciplína „Tunel“ spočívá v pronesení 20 kg závaží překážkou se sníženým profilem oběma směry,
c) Disciplína „Figurína“ spočívá v uchopení figuríny zezadu, tzv. Rautekův úchop a její přemístění na vzdálenost přibližně 70 metrů,
d) Disciplína „Bariéra“ spočívá v překonání bariéry, seskoku a doběhu do cíle.

Úsek číslo 3

a) Disciplína „Žebříky“ spočívá v přenesení a postavení 4 ks nastavovacích žebříků k podestě, vytažení břemene (2x gumová hadice B) na plošinu pomocí lana a sestupu na zem,
b) Disciplína „Monitor“  spočívá ve spojení proudnice s monitorem.

Úsek číslo 4

Soutěžící od startu úseku běží do věže vysoké pece.

Trať zvládl nejrychleji Lukáš Novák a to v čase 6:16. Vyhrál tak nejen svou kategorii A do 35 let, ale rovněž absolutně. V kategorii B, tedy nad 35 let, zvítězil Michal Přecechtěl s časem 6:57.

Z dobrovolných hasičů byl v kategorii A nejrychlejší David Pašek s časem 7:59, v kategorii B u dobrovolných hasičů zvítězil Zbyněk Kadlčík, tlačítko na vrcholu vysoké pece stiskl za 9 minut a 17 sekund.

Mezi ženami byla nejrychlejší Hana Havlíčková, na zjednodušené trati dosáhla času 7:13.