TFA CZECHToughest Firefighter Alive | Česká republika

Třináctý ročník soutěže TFA Olomouc 2016 je minulostí

vytvořeno: 14.5.2016, před 8 roky

V úterý 10. května 2016 proběhla před budovou Regionálního centra Olomouc soutěž TFA Olomouc 2016, soutěž o nejtvrdšího hasiče. Letošního ročníku se zúčastnila téměř stovka závodníků, na start této náročné soutěže nastoupila také jedna žena.

TFA Olomouc 2016 - II. kolo Českého poháru v TFA

Soutěž TFA Olomouc 2016 odstartovala po slavnostním nástupu všech soutěžících, kterého se účastnili Ing. Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje, Bc. Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, paní PaeDr. Olga Němcová MBA, výkonná ředitelka Regionálního centra Olomouc, plk. Ing. Karel Kolářík, ředitel HZS Olomouckého kraje a paní Vlastimila Švubová, krajská starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Devadesát devět závodníků z celé České republiky z řad jak profesionálních, tak i dobrovolných a podnikových hasičů se postavilo na start této velmi fyzicky náročné soutěže. Mezi soutěžícími byli také tři cizinci (3 Poláci) a jedna žena. Hasiči startovali v kompletním zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje jako zátěže. Nejprve dole před budovou Regionálního centra Olomouc plnili silové disciplíny, které byly rozděleny do tří úseků, a na závěr vyběhli až do 18. patra výškové budovy.

V Olomouci se letos představilo to nejlepší z TFA, co nám může Česká republika nabídnout. Přijelo sedmnáct členů dvacetičlenné reprezentace HZS ČR v disciplínách TFA a předvedlo nám, co je to TFA na světové úrovni. Na start této náročné soutěže se postavil takéLukáš Novák z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu, několikanásobný Mistr světa, Mistr Evropy a Mistr České republiky. Své soupeře opět nechal za sebou a soutěž s přehledem vyhrál.

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje měl v soutěži také své želízko v ohni. Byl jím Michal Přecechtěl z požární stanice v Olomouci, který se dlouhodobě drží na špici závodníků v soutěžích TFA a v kategorii nad 35 let se umístil na třetím místě. Skvělých výsledků dosáhli i další závodníci HZS Olomouckého kraje. Martin Plšek z požární stanice v Přerově skončil na 7. místě v kategorii A, Jan Šindelka obsadil 4. místo v kategorii B.

Jediná žena, třiadvacetiletá Terezie Trňáková z Hasičského záchranného sboru podniku Fatra Napajedla, která nastoupila do závodu, závod nedokončila. Problémy jí dělala třímetrová bariéra. Terezie závodila podle stejných pravidel jako muži.

Popis disciplín soutěže TFA Olomouc 2016

Trať závodu byla postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. Celá soutěžní trať se skládala ze tří úseků, na kterých soutěžící plnili silové disciplíny, a na závěr, ve 4. úseku, museli vyběhnout až do 18. patra výškové budovy.

1. úsek - Běh s požárními hadicemi

Po startu soutěžící doběhl k připravené požární stříkačce, na ni napojil dvě hadicová vedení, která následně uchopil za proudnice a rozvinul je. Pak smotal dvě hadice, které uložil do boxu tak, aby z něj žádná část hadice nevyčnívala.

2. úsek - Hammer box, tunel, figurína a bariéra

Soutěžící doběhl k hammer boxu a palicí provedl 80 úderů, tunelem pronesl 20 kg závaží tam a zpět, transportoval 80 kg figurínu a na závěr překonal třímetrovou bariéru.

3. úsek - Výstup na lešení

Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opřel o lešení, na které následně vystoupal a nahoře vytáhl 20 kg závaží. Cestou do cíle ještě napojil proudnici na monitor.

4. úsek - Běh do 18. patra

Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu byl výstup do 18. patra výškové budovy Regionálního centra Olomouc.

Český pohár v disciplínách TFA

Letošní ročník soutěže byl součástí Českého poháru soutěží v disciplínách TFA. Hasiči už za sebou hasiči mají první kolo. 23. dubna 2016 se v Pardubickém kraji běžel Andrlův chlum, v květnu proběhla soutěž v Olomouci a následovat bude v květnu Harrachov, v červnu Ostrava, v červenci Plzeň a v září Kroměříž. Ti nejlepší budou reprezentovat Českou republiku na mezinárodních soutěžích.

Poděkování patří všem sponzorům (Max Servis, ZP MV ČR, Jiří Pernička, Česká hasičská sportovní federace) bez jejichž pomoci by se tato soutěž nedala zorganizovat a velké poděkování patří také vedení Regionálního centra Olomouc, které nám umožnilo již 13 ročníků soutěže TFA Olomouc uspořádat právě v jejich prostorách.

Výsledky TFA Olomouc 2016

Kategorie do 34 let

1. místo - Lukáš Novák, Hasičský útvar ochrany Pražského hradu           5:22,7
  2. místo - Vít Malenovský, HZS Jihomoravského kraje                              5:44,4
  3. místo - Ondřej Rosenkranz, HZS Královéhradeckého kraje                  5:48,3

Kategorie 35 - 44 let

1. místo - Roman Viej, HZS Moravskoslezského kraje                               5:45,3
  2. místo - Pavel Kubín, HZS Královéhradeckého kraje                               5:50,0
  3. místo - Michal Přecechtěl, HZS Olomouckého kraje                               6:06,8

Kategorie 45 a více let

1. místo - Daniel Kouři, hasiči SŽDC Česká Třebová                                  6:03,5
  2. místo - Štěpán Karban, HZS Královéhradeckého kraje                           7:10,7
  3. místo - Petr Pecka, HZS Jihočeského kraje                                            7:24,3

Kompletní výsledkovou listinu najdete níže. Fotogalerii ze závodu najdete >> zde <<.